Winningtemp söker ny styrelseordförande!
2019-04-09
Winningtemp hjälper företagsvärlden att öka trivseln – digitalt – i realtid
Winningtemp erbjuder branschunik och revolutionerande teknik för att skapa framgångsrika arbetsplatser. Detta genom att samla in och visualisera realtidsdata som beskriver personalens upplevelse av ledarskap, meningsfullhet, kontroll och glädje i arbetet.
Med utmärkelser såsom Norrskens 100-impact lista och andraplatsen i TWN TECH5 som snabbande växande techbolag 2018, står vi nu redo inför ett tillväxtår och ska växa från 20 till 60 Winningtempare. Med på resan vill vi också ha en ny styrelseordförande som kan hjälpa oss till nästa nivå.
Vi söker ordförande som vill driva Winningtemp mot kraftig och global tillväxt
Du som söker ska ha ett internationellt fokus och erfarenhet av att bygga SaaS-baserade bolag med kraftig tillväxt, helst internationellt. Du tänker strategiskt och har ett stort nätverk inom HR och/eller techvärlden. Erfarenhet från riskkapital-finansierat bolag är ett stort plus. Vidare önskar du ett meningsfullt och roligt uppdrag där du, genom Winningtemps affärsidé, får möjlighet att bidra till en positiv inverkan på världen.
Eftersökta egenskaper/erfarenheter:
- Affärsmässig person med hög integritet och gott omdöme
- Lyhört ledarskap där samtliga ledamöters synpunkter och kunskap tas tillvara
- Förmåga att fungera som coach och bollplank gentemot VD (i såväl strategiska som operativa frågor)
- God kommunikativ förmåga
Mer information
Hemsida – www.winningtemp.se
Andreas Höye – andreas@chalmersventures.com
Pierre Lindmark – pierre@winningtemp.com